سلامتی و بیماری‌های سگ

بیماری چشم‌گیلاسی در سگ‌ها

بیماری چشم گیلاسی به عنوان شایع‌ترین بیماری چشمی، معمولاً در سگ‌ها، به‌خصوص در نژادهای کوکر اسپانیل، بولداگ، بیگل، پکینیز، بوستون تریر، داکسهوند و شیتزو دیده می‌شود. در این بیماری غده‌ی اشکی پلک سوم به شکل یک جسم بیضی‌شکل و پرخون بیرون می‌زند. البته جالب است بدانید بیماری چشم گیلاسی به‌ندرت در نژاد پرشین گربه‌سانان نیز رخ می‌دهد.

دلایل بروز بیماری چشم‌گیلاسی

این عارضه به دلیل التهاب و یا بزرگ شدن غده‌ی اشکی پلک سوم به وجود می‌آید. همچنین در برخی موارد ژنتیک عامل به وجود آمدن این عارضه است. در برخی سگ‌ها اتصالات غده‌ی اشکی به پلک سوم به طور مادرزادی ضعیف است و باعث بروز این بیماری می‌شود.

علائم بیماری چشم‌گیلاسی

  • مشاهده‌ی توده‌ی بیضی شکل و پرخون ذکرشده به شکل یک‌طرفه یا دوطرفه در گوشه‌ی چشم
  • افزایش ترشحات چشم و اشک
  • ممکن است با التهاب پلک همراه باشد

درمان بیماری چشم‌گیلاسی

برای درمان این بیماری موثرترین روش، جراحی است. دو نوع جراحی برای درمان این عارضه وجود دارد:

در روش اول کل غده‌ی اشکی برداشته می‌شود؛ ازآنجایی‌که بخش زیادی از ترشحات چشمِ سگ مربوط به این غده است، در این روش چشم‌های حیوان پس از مدتی خشک می‌شود و مشکلات دیگری را برای حیوان ایجاد می‌کند. نوع دیگری جراحی وجود دارد که در آن غده را توسط بخیه به داخل پلک می‌برند که این روش مشکلات روش قبلی را به وجود نمی‌آورد.

ــ قبل و یا بعد از جراحی میتوان از آنتی‌بیوتیک‌ها و کورتیکواستروئید‌ها استفاده کرد.

ــ در مواردی هم استفاده از گردنبند الیزابت هم برای جلوگیری از بروز آسیب‌هایی که حیوان ممکن است به خودش وارد کند توصیه می‌شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.