آموزش و تربیت, سگ

التماس کردن سگ

التماس کردن سگ

التماس کردن سگ

التماس کردن سگ با ناله­ ها و چشم­ های خیره سگ ­ها آغاز می­ شود. شما در ظرفتان چند تیکه هویچ باقی مانده از غذا دارید و سگتان اینقدر با ناز و معصومیت به شما نگاه می ­کند که مجبور می­ شوید هویج ­ها را با او تقسیم کنید.

یا دارید به انتهای پاکت چوب شورتان می ­رسید و می­ بینید هیچ مشکلی ندارد که به او یکی دوتا چوب شور اضافه بدهید. در حینی که به سگتان در موقعیت ­های خاص غذای آدم­ها را می ­دهید از نظر تغذیه­ ای هیچ مشکلی ندارد، ولی از لحاظ رفتاری این کار ممکن است تبدیل به مایه دردسر شود. وقتی که سگ متوجه شود غذایی که در بشقاب شما است با کمی درخواست می­ تواند مال او هم بشود، ممکن است تا همیشه سگتان در هنگام غذا خوردن شما در حال التماس باشد. سگی که برای غذا التماس می­ کند یا بدتر، درخواستش را می­ کند خیلی برای نگهداری سگ جالبی نیست.

ولی عادت التماس کردن چیزی نیست که در سگ­ ها غیرقابل تغییر باشد. شما می­ توانید سگتان را قانع کنید که در هنگام غذا سرجایش باشد یا حتی بهتر از شروع این رفتار از ابتدا جلوگیری کنید. نکات زیرین برای بازگرداندن آرامش در حین غذا، به شما کمک خواهند کرد.

جلوگیری از التماس کردن سگ­ ها

اگر شما توله سگ یا سگ امداد یافته جدیدی را به خانه آورده ­اید، شما می­ توانید عادت التماس کردن سگ­ها را از شروع با یک قانون ساده از بین ببرید: در جایی که غذا می­ خورید به سگتان غذا ندهید. به این معنا که اگر دارید بر روی میز جلوی تلویزیون غذا م ی­خورید یا دور میز اتاق غذاخوری نشسته­ اید، هیچ ­وقت نباید در این فضا غذاخوری به سگتان غذا بدهید.

وقتی موضوع رفتار التماس کردن در میان باشد، محیط بسیار با اهمیت است. اگر سگتان فکر کند که غذای در بشقاب شما در نهایت غذای او می­ شود، اگر کمی التماس کند و غر بزند، در نهایت او به این نتیجه می­ رسد که این زمان غذا برای دو نفر است. در ذهن داشته باشید که اگر در هنگام خوردن چیپس در آشپزخانه چند عدد چیپس به سگتان بدهید باز موجب به وجود آمدن این عادت می­ شود. اگر سگ شما درخواست کمی از غذای شما را دارد و شما به او بدهید، شما به سگتان یاد داده ­اید که هر وقت التماس کند، غذا گیرش می ­آید.

مشغول کردن سگ در یک رخت خواب پر از اسباب ­بازی و خوراکی

شما همچین می ­توانید جلوی این رفتار را از طریق مشغول نگه داشتن رفتار سگتان در هنگام غذا جلوگیری کنیم. مشغول کردن سگتان در یک رخت خواب پر از اسباب ­بازی و خوراکی موجب می ­شود در هنگام غذا خوردن شما حواسش از بوی خوب غذای شما پرت شود. در خاطر داشته باشید که باید اسباب ­بازی­ ها را جوری قرار دهید که در مدت غذا خوردن شما، سگ شما را مشغول نگه دارند. یک مقدار غذا بعد از یک دقیقه غیب می ­شود ولی یک اسباب بازی پر از غذا (مشمول کمی از مقدار جیره غذای سگتان) حواس سگتان را تا زمانی که شما غذایان را می ­خورید، پرت می ­کند. خوراکی­ های یخ زده با کمی کره بادام زمینی سفت شده سرعت سگ شما در این روند پایین ­تر نیز می ­آورد.

از بین بردن عادت التماس کردن سگتان

اگر سگتان تا کنون به این امر عادت کرده است کار شما دشوارتر خواهد بود. اولین قانون برای خلاص شدن از شر این عادت، در نظر نگرفتن التماس ­ها و تلاش ­های سگتان برای رسیدن به خوراکی­ ها است. شاید ساده به نظر بیاید، ولی با تلاش ­های سگتان برای رسیدن به همان نتیجه قبلی و حاصل نشدن آن نتیجه او دچار یک چرخه خاموش سازی می­ شود. به این معنا که سگ شما بلندتر ناله می­ کند، محکم ­تر پنجول می زند و سریع­تر می ­دود زیرا که این روش ­ها برای به دست آوردن چیزی که می­ خواسته است کارآمد بوده ­اند.

در ذهن خود داشته باشید که اگر هیچ وقت در برابر خواسته­ سگتان تسلیم نشوید او بالاخره عادت التماس کردن خودش را کنار خواهد گذاشت. ( با این حال، اگر شما در مقابل این استراتژی جدید التماس کردن تسلیم بشوید، شما به سگتان یاد داده ­اید هیچ وقت از تلاش کردن دست نکشد چون شما اگر او بیشتر تلاش کند، بالاخره تسلیم خواهید شد! )

اسباب بازی پر از خوراکی

همانند قدم جلوگیری، با مشغول نگه­ داشتن سگتان در هنگام غذا خوردن با چیزی که درست جلوی صورت او هست، موجب می­ شود که حواسش پرت شود و شما با آرامش غذایتان را میل کنید. از یک اسباب بازی سگ محکم پلاستیکی که داخلش پر از خوراکی است استفاده کنید تا سگتان را با کمال میل خودش، سرگرم نگه­دارید. توجه داشته باشید که از اسباب بازی استفاده کنید که نیازمند حرکت باشد تا باز شود، مانند توپ سوراخ داری که او در اتاق هل می­ دهد. این موجب می ­شود که او در هنگام غذا خوردن، در مکان غذاخوری شما نباشد.

افزایش فاصله سگ تا میز غذا خوری

اگر سگ شما تمایل دارد که در هنگام غذا خوردن شما مستقیم سر بشقاب شما بیاید، مانند قرار دادن سرش بر روی پاهایتان، شما هم ­می ­توانید تمرین­ هایی را که یاد گرفته ­اید به کار بگیرد و سعی کنید فاصله ­اش تا میز افزایش بدهید یا اگر نیازمند کمک در دور نگهداشتن سگ هستید، از یک کمند یا طناب برای دور نگهداشتن او استفاده کنید. طناب باید یک طناب 4 تا 5 فوتی باشد که به یک مبل سنگین آن را بسته­ اید و این یک شکل دور نگهداشتن سگ با استفاده از زور است.

مشغول نگه داشتن سگ در هنگام غذا خوردن

فراموش نکنید که شما هنوز باید سگتان را در هنگام غذا خوردن مشغول نگه­دارید، چون بعضی از سگ­های ملتمس در هنگام غذا خوردن شما را تا پایان نگاه می­ کنند. مانند همیشه، یک اسباب بازی پر از خوراکی به شما کمک می ­کند تا سگ را از یک ملتمس به یک کارگر تبدیل کنید.

تقسیم کردن غذا با سگتان

اگر نمی توانید در مقابل تقسیم کردن غذا با سگتان مقاومت کنید راهی وجود دارد که می‌توانید بدون اینکه او را ناراحت کنید غذا را با او تقسیم کنید.  شما می­ توانید به سگتان آموزش بدهید تا در جای مخصوص بایستد و منتظر شما در آرامش بماند تا شما به اوخوراکی  بدهید. این درس به او آموزش می دهد تا خودش را کنترل کند و به او نشان می‌دهد که نباید حتما در مقابل شما باشد تا به او غذا بدهید. به سگتان آموزش بدهید که به رختخواب برود یا در گوشه­ ای خودش را آرام نگه دارد تا شما قسمتی از خوراکیتان یا همان تیکه هویچ را به او بدهید. به این شکل هر دو شما خوشحال خواهید بود، سگتان خوراکی­ اش را می­ گیرد و باعث می­ شود رفتار مودبانه ­ای در هنگام غذا خوردن شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.