تغذیه, سگ

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

این سوال شاید در ذهنتان باشد که کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟ احتمالا شنیده اید که سگ ها عاشق جویدن استخوان هستند. همچنین شاید شنیده باشید که استخوان ها برای سگ ها خطرآفرین هستند.
با این همه اطلاعات غیر معمول ضد و نقیض درباره استخوان دادن به سگ ها، تفکیک حقایقی که هم شامل مزیت سلامتی و هم خطرات آن باشد دارای اهمیت است. استخوان دادن به سگ می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر شما به خوبی آگاهی داشته باشید و از برخی دستورالعمل های ساده پیروی کنید، این کار می تواند بی خطر و حتی برای توله سگ شما خوب باشد.
گفته می شود که همیشه باید قبل از دادن غذاهای جدید، استخوان ها یا جویدنی ها به سگ با دامپزشک مشورت کرد تا از بی خطر بودن آن تا حد امکان مطمئن شوید.

در اینجا برخی اطلاعات مورد نیاز شما جهت تعیین اینکه کدام نوع استخوان ها برای سگتان مناسب و کدام استخوان ها نامناسب هستند آورده شده است.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

از استخوان های پخته خودداری کنید.

استخوان های پخته آنهایی را در بر می گیرند که برای تغذیه سگ ها خطرآفرین هستند. آنها به سادگی شکسته و متلاشی می شوند.
سگ هایی که استخوان های پخته می خورند ممکن است از موارد زیر رنج ببرند:
• شکستگی دندان ها
• جراحت در دهان یا زبان
• استخوان ها دور فک پایین سگ چنبره می زنند
• انسداد در نای، مری یا روده و معده
• یبوست
• خون ریزی رکتوم
• پریتونیت که عفونت باکتریایی شکم است و به دلیل وجود سوراخ در معده یا روده ایجاد می شود.

 

استخوانی که از فروشگاه به عنوان غذای حیوان خانگی خریداری می شود چگونه است؟

FDA نیز درباره استخوان هایی که به شکل غذای سگ به صورت تجاری در دسترس قرار می گیرد هشدار داده است. این غذاها اغلب فرآوری شده هستند و با استخوان هایی که شما ممکن است از یک قصابی تهیه کنید تفاوت دارند. اما ممکن است خطرات مشابه داشته و منجر به بروز بیماری در سگ ها شوند.
در سال 2016، FDA 35 گزارش در مورد آسیب دیدگی سگ ها از شرایط مربوط به استخوان هایی به شکل محصولات تجاری از غذاهای حیوانات خانگی دریافت کرد که این غذاها شامل استخوان ژامبون، استخوان ران خوک، استخوان های دنده و استخوان های قوزک پا به شکل دودی شده بودند.
شرکت ها اغلب این محصولات را از طریق دودی کردن یا پختن خشک کرده و به آنها نگهدارنده و ادویه اضافه کرده و یا با طعم دهنده هایی آنها را دودی می کنند.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

در این گزارش ها سگ ها در موارد زیر آسیب دیده اند:

انسداد روده و معده
در گلو گیر کردن
شکستگی در دهان یا لوزه ها
استفراغ
اسهال
خون ریزی رکتوم
مرگ ( در 8 مورد)

اگر شما قصد خرید استخوان یا مواد جویدنی از فروشگاه را برای سگتان دارید، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن محصول برای حیوان خانگی خود مطمئن شوید.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

پوست خام

پوست خام جویدنی گاهی باعث همان شرایطی می شود که استخوان های تهیه شده از فروشگاه ها در غذای حیوانات خانگی ایجاد می کنند. فرآیند تولید این استخوان ها می تواند میزان ناچیزی از مواد شیمیایی سمی را در بدن آنها باقی گذاشته و مستعد آلودگی های بعدی با سالمونلا یا اشر شیاکلی کند.
این مواد جویدنی می توانند منجر به مشکلات گوارشی مانند انسداد شوند.
همچنین مواد جویدنی مصنوعی برای سگ شامل ژلاتین، شیرین کننده های مصنوعی و سایر افزودنی ها و نگهدارنده هایی می شود که ممکن است سمی بوده یا منجر به سرطان شوند. از این مواد جویدنی با این عناصر پرهیز کنید.

 

استخوان های مناسب برای سگ شما

اغلب استخوان های خام که پخته نشده اند برای سگ ها قابل خوردن هستند. استخوان هایی که در جوجه خام، کباب ترکی، گوشت گوسفند یا گاو وجود دارند برای جویدن، خوردن و گوارش به اندازه کافی نرم هستند.
گفته می شود که در همه استخوان ها اگر سگ شما آن را نجود خطر خفگی وجود دارد و استخوان هایی که بسیار سخت هستند ممکن است منجر به آسیب زدن به دندان ها شوند.
تا زمانی که از دستورالعامل های ایمن زیر پیروی می کنید، این استخوان ها برای سگ مناسب هستند. همواره اول با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

استخوان هایی که برای تفنن و سرگرمی هستند

 در ادامه این سوال که کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟ استخوان هایی که برای تفنن و سرگرمی هستند برای خوردن طراحی نشده اند، اما با این حال توسط سگ ها جویده می شوند. این استخوان ها شامل استخوان های بزرگ ران یا مفصل ران گاو میش آمریکایی یا هر نوع گاو بوده و داخل آنها مغز استخوان وجود دارد.
این استخوان ها ممکن است گوشت، غضروف یا بافت های نرمی داشته باشد که هنوز به آنها چسبیده است. معمولا این نوع استخوان ها را می توانید در قصابی های محلی پیدا کنید.
استخوان هایی که دارای مغز استخوان هستند چربی بالایی دارند. مطمئن شوید که آنها مناسب با رژیم سگتان هستند. اگر سگ به یک رژیم کم چربی نیاز دارد بهتر است استخوان های پر از مغز استخوان را به آن ندهید.
در مورد استخوان ها و گوشت های خام کمی خطر آلودگی باکتریایی وجود دارد. شما می توانید با بررسی مناسب این خطرات را کاهش دهید. از

دامپزشک خود درباره بهترین روش به کارگیری و ذخیره ایمن استخوان های خام بپرسید.
مجددا یادآوری می کنیم که خطرهایی در دادن این نوع استخوان ها به سگ وجود دارد. به هر حال اگر از دستورالعمل های ایمن زیر پیروی کنید، توله سگ شما می تواند با خیال راحت از آنها لذت ببرد.

 

دستورالعمل های ایمنی برای خوراک سگ

اگر مایلید که به سگ خود جهت خوردن یا جویدن یک استخوان بدهید، از قواعد زیر پیروی کرده تا با خیال راحت آنها از استخوان شان لذت ببرند:

نظارت بر جویدن: سگ خود را رها نکنید تا به تنهایی استخوان را بجود. آنها ممکن است بیش از حد استخوان را گاز زده و خفه شوند یا به طور تهاجمی آن را گاز زده که منجر به آسیب دیدگی می شود.

استخوان های گاز زده را دور بریزید. اگر سگ شما یک استخوان را به تکه های شکننده خرد کند، این عمل ایجاد مشکل می کند. همچنین استخوان هایی که به تکه های کوچک شکسته می شوند خطر خفگی خواهند داشت.

به سگ هایی که کارهای دندانپزشکی ترمیمی داشته اند استخوان ندهید. این سگ ها در معرض خطر شکستگی دندان و مشکلات دیگر مربوط به دندان ها قرار می گیرند.

به سگ هایی که مشکل لوزالمعده دارند استخوان با مغز استخوان ندهید. مغز استخوان چربی بالایی دارد که می تواند منجر به ایجاد خشونت، عود بیماری یا اسهال شود.

به سگ هایی که استخوان را نصف کرده و تکه های بزرگ آن را می بلعند استخوان ندهید. شما می دانید که سگتان چگونه غذا می خورد. اگر سگ شما به جای جویدن، غذا را فورا می بلعد، خوردن استخوان یک خطر است.

استخوان را بعد از یک وعده غذایی به او بدهید. سگی که گرسنگی کمتری دارد با احتمال کمتری استخوان را جویده یا فورا می بلعد.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

به سگ هایی که احتمالا همه استخوان را می بلعند، استخوان ندهید.

این امر بستگی به اندازه سگ شما دارد. برای مثال، یک استخوان کوچک جوجه برای یک سگ دانمارکی ایمن نیست.
به سگتان استخوان هایی را بدهید که از پوزه او بلندتر است. این کار امکان بلعیدن استخوان ها را از بین می برد.
به سگتان استخوان هایی که از درازا بریده شده ندهید. برای مثال، یک استخوان پای بریده شده احتمال خردشدن بیشتری دارد.
به سگتان استخوان دنده یا خوک ندهید. احتمال خردشدن این نوع استخوان ها بیشتر است.
تنها 10 تا 15 دقیقه به او اجازه گاز زدن بدهید. این کار احتمال صدمه را کمتر می کند.
استخوان هایی را که استفاده نمی شوند منجمد کنید. پس از سه یا چهار روز آنها را دور بریزید. این کار احتمال ایجاد آلودگی را کمتر می کند.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

 

مزایای سلامتی استخوان ها

جویدن یک رفتار طبیعی و مهم سگ هاست. استخوان هایی که برای تفنن و سرگرمی به کار می روند شبیه مسواک و نخ دندان برای دندان های سگ عمل می کنند. استخوان های سخت و پی دار جرم دندان را از بین برده، بیماری های لثه را کاهش داده و دندان ها را تمیز می کنند.
همچنین جویدن تولید آنزیم بزاق دهان را تحریک می کند که از ایجاد پلاک روی دندان جلوگیری می نماید. در ضمن سگ هایی که استخوان می جوند با احتمال کمتری چنگ زده و یا پنجه های خود را می لیسند.
استخوان های خام منبع مناسبی از کلسیم، فسفر و سایر مواد معدنی هستند. آنها برای سیستم گوارشی سودمند هستند که موجب تقویت عضلات معده، جلوگیری از نفخ، تقویت حرکات سالم روده ای و جلوگیری از مشکلات غدد مقعدی می شوند.
علاوه بر سلامت جسمی، جویدن در مورد تحریک روانی سگ ها نیز سودمند است. این کار میزان اضطراب را که منجر به فشار خون و بیماری های قلبی می شود به شدت می کاهد.

 

کدام استخوان ها برای سگ ها بی خطر هستند؟

آیا ارزش این را دارد که به سگ خود استخوان بدهید؟

در این باره که آیا مزایای سلامتی استخوان ها فراتر از خطرات آن است، دامپزشکان بسیاری مخالف هستند. در نتیجه، انتخاب با شماست که والدین سگتان هستید.
برخی طرفدار این نظریه هستند که استخوان ها را به شکل پودر درآورده و روی غذای سگ بپاشیم که این کار مواد معدنی استخوان را برای رژیم سگ فراهم کرده بدون اینکه برای او خطر خفگی یا سایر مشکلات را داشته باشد. اما همچنین مزایای مربوط به جویدن را از بین می برد.
جدا از نظر موافقان و مخالفان، شما باید خودتان تحقیق کرده و پیش از تصمیم گیری در این باره با دامپزشک خود مشورت کنید.
آیا سگ شما از جویدن استخوان های تفریحی لذت می برد؟ آیا تا به حال به توله سگ خود استخوان های خام و پخته نشده داده اید؟ اجازه دهید جواب این سوالات را در نظرات زیر ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.