سلامتی و بیماری ها, گربه

احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها

احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها

 

احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها

اگر گربه شما دچار خارش شده است، احتمالاً به عاملی در محیط زندگی خود حساسیت دارد. کپک ها، گرده های گل و مایت های گرد و غبار از عوامل حساسیت زای بسیار شایع هستند، اما آیا احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها وجود دارد؟ هر چند این موضوع کمتر به گوشتان خورده است، اما این احتمال وجود دارد.

 

آیا گربه ها به سگ ها حساسیت دارند؟

گرچه دامپزشکان می گویند مستندات کافی در این زمینه وجود ندارد یا این نوع حساسیت چندان شایع نیست، با این حال احتمال دارد گربه ها به سگ ها حساسیت داشته باشند. دکتر الیزابت فالک ( Dr. Elizabeth Falk)، دامپزشک متخصص پوست دارای بورد تخصصی از متخصصان دامپزشکی دانشگاه کرنل در استمفورد، کنتیکت (Stamford, Connecticut) می گوید: «وقتی آزمایش های آلرژی اینترادرمال (داخل پوستی) را روی گربه ها انجام می دهیم، «اپیتلیوم سگ» هم یکی از عوامل حساسیت زایی است که در پانل ۶۰ تایی مواد آلرژن موجود در محیط زندگی گربه ها، از جمله گرده های گل، کپک ها و مایت های گرد و غبار خانه، مورد بررسی قرار می گیرد. ما می توانیم آن را در واکسن آلرژی گربه ها وارد کنیم.»

به طور کلی از آنجا که در زمینه حساسیت گربه ها مطالعات چندانی صورت نگرفته است، بنابراین پاسخ قطعی به این سوال که آیا حساسیت گربه ها به نژاد سگ ها شدیدتر از دیگر عوامل حساسیت زا است، بسیار مشکل است. با این حال به گفته دامپزشکان احتمال آنکه گونه های خاصی از سگ ها خطر حساسیت زایی بیشتری داشته باشند، دور از ذهن نیست.

دکتر فالک می گوید: «به طور کلی به نظر می رسد «حساسیت زایی» در سگ ها با توجه به نژاد آنها با هم فرق دارد، در صورتی که بیشتر افرادی که به گربه ها آلرژی دارند، صرفنظر از نژاد، به همه گونه های گربه حساسیت نشان می دهند. به احتمال زیاد علت این است که مردم به عوامل مختلفی در سگ ها حساسیت دارند (مثل بزاق سگ، پروتئين لیپوکایین بزاقی (Can f 1)، سرم آلبومین سگ و غیره) در حالی که مهمترین ماده آلرژن گربه ها، پروتئین سکرتوگلوبین (Fel d 1)، در همه گونه های گربه مشترک است.»

مطالعات ویژه ای در این مورد که گربه ها دقیقاً به کدام ماده حساسیت زا در سگ ها آلرژی دارند، صورت نگرفته است اما طبق گفته دکتر فالک، منطقی است که تصور کنیم حساسیت گربه ها هم، مثل انسان ها، به نژاد سگ بستگی دارد.

دکتر سوزان جفری ( Dr. Susan Jeffrey)، دامپزشک بیمارستان مراقبت از حیوانات تریزدل (Truesdell) در مدیسون (Madison)، ایالت ویسکانسین می گوید: «هر چند هنوز نمی توان به طور دقیق  توضیح داد که کدام نژاد خاص سگ ها منجر به بروز واکنش های آلرژیک در گربه ها می شود، اما از لحاظ نظری می توان فرض کرد سگ هایی که بیشتر از بقیه موهای بدنشان می ریزد، عوامل حساسیت زای بیشتری را منتشر می کنند که این موضوع در مورد سگ های مو بلند و مو کوتاه صدق می کند. فکر می کنم سگ هایی که معمولاً ریزش مو ندارند، حساسیت کمتری برای گربه ها ایجاد می کنند.»

 

احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها

حفظ شادابی و سلامت گربه ای که حساسیت دارد

دکتر فالک می گوید: «هیچ روشی برای پیشگیری از بروز حساسیت ها وجود ندارد اما در صورت تشدید بیماری، می توان آن را درمان و کنترل کرد. برای درمان بیماری دو رویکرد اساسی وجود دارد: کنترل علائم با دارو و یا ایجاد مقاومت در برابر عوامل حساسیت زا با ایمونوتراپی(واکسن آلرژی)»

دکتر فالک می گوید: «هدف از واکسیناسیون کاهش یا عدم نیاز به مصرف داروها است. این روش تقریباً در مورد ۷۰ درصد از بیماران مؤثر است. البته شاید امکان جدا نگه داشتن حیوانات از همدیگر و محدودیت تماس با عوامل حساسیت زا هم وجود داشته باشد اما احتمالاً استفاده از واکسن آلرژی، برای کاهش میزان حساسیت گربه نسبت به سگ، ایده بهتری است.»

دامپزشکان می گویند علت بروز حساسیت ها اغلب حاصل مجموعه ای از عوامل محیطی و ژنتیک است. گرچه شما نمی توانید دی ان ای (DNA) گربه خود را کنترل کنید، اما قطعاً می توانید عوامل محیطی را تغییر بدهید. به عنوان مثال دکتر جفری می گوید: «صاحبان گربه می توانند برای پاک کردن محیط از موی سگ، محل زندگی گربه ها را تمیز نگه دارند. حمام کردن سگ ها هم اغلب مفید است، چرا که به کاهش میزان عوامل حساسیت زا کمک می کند.»

دامپزشکان می گویند مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا 3 هم که به وفور در روغن ماهی وجود دارد، می تواند در حفظ سلامت پوست آنها تأثیرگذار باشد.

 احتمال حساسیت گربه ها به سگ ها

حساسیت گربه ها به سگ چطور معلوم می شود؟

اگر گربه شما به عاملی حساسیت نشان می دهد، می تواند نکته بسیار قابل توجهی باشد. دکتر جفری می گوید خارش، شایع ترین علامت بالینی آلرژی در حیوانات خانگی است. «حیواناتی که حساسیت دارند، به دلیل خارش شدید، پوست خود می خارانند تا جایی که موی آن قسمت می ریزد و پوست بدنشان آسیب می بیند.»

او می گوید احتمالاً این شرایط منجر به رشد بیش از حد مخمرها و باکتری ها  و در نهایت عفونت پوست می شود. «عفونت های پوستی ممکن است به شکل خشکی و کبره بستن، کنده شدن پوست، پوسته پوسته شدن، پاپول، جوش های چرکی (برآمدگی روی پوست) و به طور کلی صورتی یا قرمز شدن پوست خود را نشان دهد.»

دکتر فالک می گوید احتمالاً متوجه علايم دیگری هم می شوید، از جمله آنکه گربه شما موهای بدنش را می کَند، اشک ریزش از چشم دارد، عطسه می کند یا پلاک های قرمز رنگی را روی بدنش می بینید که مربوط به بیماری پوستی کمپلکس گرانولوم ائوزینوفیلیک (eosinophilic granuloma complex) است.

برای آنکه مطمئن شوید بروز این علائم در گربه، نشانه واکنش آلرژیک نسبت به سگ شما است نه حساسیت به عوامل دیگر، دکتر جفری می گوید: «صاحبان گربه می توانند برای گربه خود آزمایش خون و/ یا آزمایش پوستی بدهند، همان آزمایش هایی که برای بیماری های آلرژیک در انسان انجام می شود.»

گرچه حساسیت گربه ها نسبت به سگ ها عارضه چندان شایعی نیست اما احتمال بروز آن وجود دارد. اگر شک دارید که گربه شما به سگ یا هر عامل حساسیت زای دیگری آلرژی دارد، بهتر است برای تشخیص بیماری و در صورت نیاز آزمایش آلرژی او را به یک دامپزشک نشان دهید. برای پیشگیری از بروز حساسیت ها نمی توانید کار چندانی انجام دهید اما می توانید با همکاری دامپزشک آن را درمان کنید و تا حد امکان علائم بیماری را در گربه خود از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.