آموزش و تربیت, گربه

اجتماعی کردن گربه‌های بالغ

اجتماعی کردن گربه‌های بالغ

 

اجتماعی کردن گربه های بالغ

اجتماعی کردن گربه‌های بالغ چندان آسان نیست. اگر یک گربه ی بالغ را به سرپرستی گرفته اید، احتمالاً نمی دانید که با آن گربه پیش صاحبان قبلی اش چطور رفتار می شده است.

اگر گربه دیگری هم در خانه داشته باشید، موضوع از این هم سخت تر می شود، چون آن گربه ها هم باید تصمیم بگیرند که این هم خانه ی جدید را بپذیرند یا نه و این آن ها هستند که تعیین می کنند این هم خانه ی جدید دوست آنهاست یا رقیب شان. خوشبختانه بیشتر گربه های بالغ می توانند با هم کنار بیایند ـو خیلی هاشان به مرور زمان با هم دوست هم می شوند.

در اجتماعی کردن گربه‌های بالغ این که درمورد هر اتفاق جدید کمی محتاط عمل کنند یکی از ویژگی های ذاتی و طبیعی گربه هاست. درواقع گربه ها به صورت خودکار یک فاصله ایمن از هرکسی که تجربه ی خوبی با او نداشته اند، حفظ می کنند. بچه گربه ها، تا هفت هفتگی، معمولاً درمورد آدم ها و تجربیات جدید مشتاق اند اما بعد از آن این که یاد بگیرند تغییر را بپذیرند زمان می برد و باید صبور باشید.

بعضی گربه ها (درست مثل انسان ها) از بدو تولد کمتر از گربه های دیگر اجتماعی اند. بعضی بچه گربه ها  از این که کنار آدم ها باشند کاملاً راضی اند اما دوست ندارند کسی به آن ها دست بزند، بغل شان کند یا نوازش شان کند. این یعنی هر کاری هم که شما بکنید، این گربه بالاخره هیچ وقت در آغوش تان نخواهد نشست.

 

صبور باشید

اگر گربه تان به تازگی وارد خانه تان شده، باید ارتباط برقرار کردن را کم کم با او شروع کنید. اگر گربه های دیگری هم در خانه دارید، باید به تدریج آن ها را به هم معرفی کنید و هم برای پت های قدیمی و هم پت جدیدتان موقعیتی را فراهم کنید که بتوانند درصورت تمایل به هم نزدیک یا دور شوند.

 

بگذارید نزدیک تان شود

اگر وقتی تکان می خورید، گربه تان فرار می کند ( که معمولاً نشانه ی اضطراب است ) جایی را پیدا کنید که نیاز به تکان خوردن نداشته باشید و دعوتش کنید که به شما نزدیک شود.

 

از تشویقی استفاده کنید

برای اجتماعی کردن گربه‌های بالغ از غذا و تشویقی ای که دوست دارد استفاده کنید تا نزدیک شدن به شما برایش ارزش داشته باشد. اول تشویقی را کمی دورتر از خودتان پرت کنید، طوری که بفهمد آن را شما انداخته اید ولی برای برداشتن آن نیاز به نزدیک شدن به شما هم نداشته باشد. به مرور زمان، این روش کمک می کند دوست داشته باشد که به شما نزدیک تر شود و تمایلش برای ارتباط با شما بیشتر می شود.

 

اجتماعی کردن گربه‌های بالغ

موضوع استرس را در نظر داشته باشید

قرار گرفتن در یک مکان کاملاً جدید با آدم ها و روابط جدید موضوع استرس زایی است. در بعضی موارد، گربه ی تازه وارد ممکن است هدف خشونت گربه های قبلی در خانه قرار گیرد و همین موضوع باعث شود که این پت جدید نتواند به صاحب جدیدش هم محبت نشان دهد. استرس می تواند بر اشتها، روحیه و خواب گربه تان تأثیر بگذارد.

اگر بتوانید موضوع استرس زا را تشخیص بدهید و از بین ببرید یا رفتار گربه های دیگر را تغییر دهید، شاید بتوانید گربه ی تازه وارد را تشویق کنید که احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشد.

 

مشکلات و اصلاحات

گربه ها می ترسند و رفتارهای غیراجتماعی آن ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

حتی گربه های سالم هم ممکن است وقتی در محیطی جدید قرار می گیرند یا با حیوانات جدید برخورد می کنند که مجبورند محیط زندگی شان را با او تقسیم کنند، خجالتی رفتار  کنند.  وقتی گربه ها حال شان خوب نباشد، غریزه شان به آن ها می گوید که محیطی ساکت و مخفی پیدا کنند و از انسان ها و حیوانات دیگر دور شوند.

گربه ی قبلی تان هم ممکن است برای علامت گذاری قلمرواش بیرون از لیترباکس خود ادرار کند. درصورت بروز چنین مشکلی، حتماً باید لیترباکسی جدا برای هر گربه داشته باشید.

 

رفتارهای غیر اجتماعی

اگر گربه تان را خیلی وقت است پیش دامپزشک نبرده اید و رفتارهای غیر اجتماعی از خودش نشان می دهد، بهتر است او را پیش دامپزشک ببرید تا بررسی شود مشکل دیگری نداشته باشد.

اگر گربه هاتان بدون غرغر کردن به همدیگر نزدیک شوند یعنی تلاش هاتان برای اجتماعی کردن آن ها مؤثر بوده است. بعضی از گربه ها خیلی زود به هم عادت می کنند و حتی مثل دوست هایی قدیمی همدیگر را لیس می زنند، اما باید درمورد انتظارات تان واقع گرا باشید. همین که با هم درگیر نشوند، یعنی موفق بوده اید.

 

اشتباهات متداول

در تلاش برای اجتماعی کردن یک گربه ی جدید و معرفی او به محیط زندگی جدیدش، بعضی ممکن است افراطی عمل کنند؛ مثلاً زیادی تحسین کردن و درواقع لوس کردن گربه ی تازه وارد یا برخورد نامناسب با گربه ی قبلی برای کنار نیامدن با گربه ی جدید.

درست است که تعادل برقرار کردن در نحوه ی برخوردتان کمی دشوار است اما اگر یکی از گربه ها دچار حسادت شود، به این معنی است که یکی از آنها را به خاطر دیگری نادیده گرفته اید. حین این که باید برای عادت کردن گربه ی جدید به خانه ی جدیدش باید تلاش کنید، مطمئن شوید که برای گربه ی قبلی تان هم به اندازه ی کافی وقت می گذارید، چه با دادن تشویقی، چه تحسین کردن و چه ناز و نوازش کردنش.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.