سگ, سلامتی و بیماری ها

آیا سگ شما سالم است؟

آیا سگ شما سالم است؟

 

آیا سگ شما سالم است؟

شاید جواب این سوال را  باد شکم آن ها به شما بدهد! آیا سگ شما سالم است؟ عبور گاز به اندازه ی تنفس طبیعی است. این بدان معنا نیست که وقتی یک تندباد ناگهانی و ناخوشایند به طور غیرمنتظره ای رخ می دهد، گیج کننده نباشد. ما والدین حیوانات خانگی خیلی خوب می دانیم که حتی دوستان پشمالوی ما نیز از بمب های ناگهانی متعفن معاف نیستند.

دقیقا مانند انسان، باد شکم می تواند یک اتفاق گذرا و به صورت تصادفی باشد یا نشان دهنده ی یک مشکل حاد. والدین مسئول باید بدانند که چه زمانی بین این دو تفاوت قائل شوند.

قبل از اینکه با خنده از این مشکل بدبو بگذرید، مطمئن شوید که گاز اضافی سگ شما نشان دهنده ی خطری برای سلامتی او نیست.

 

 چه زمانی باد شکم برای سگ ها طبیعی است؟

تا جایی که گونه ها بررسی شده اند، همه  باد شکم از خود خارج نمی کنند. با کمال تعجب، پرندگان از این دسته هستند. به این دلیل که آن ها محصولات جانبی گازی مورد نیاز برای ایجاد نفخ را تولید نمی کنند.

به هر حال، سگ ها نیز مانند انسان ها از این گازها تولید می کنند و بخشی از این امر به رژیم غذایی آن ها مرتبط است. برخی از رژیم های غذایی می تواند گازهای بدبو را در روده های توله سگ تولید کند. تغییر رژیم غذایی می تواند این امر را بارزتر کند، خصوصا برای سگ هایی که اخیرا غذایشان به غذای مشابه با انسان تغییر کرده یا بخشی از آن به وعده های غذایی روزانه ی آن ها اضافه شده است.

دلیل بی خطر و طبیعی دیگری که باعث تولید باد شکم در سگ شما می شود، عادات غذایی آن هاست. سریع خوردن غذا باعث می شود توله سگ شما در وعده های غذایی مقدار زیادی هوا ببلعد.

اطمینان حاصل کنید که آن ها به آرامی غذا می خورند. همچنین می توانید ظرف غذای آن ها را کم کم پر کنید تا مقدار زیادی غذا را با سرعت نخورند.

 

این یک نوع بیماری است یا تنها وجود گاز در لوله ی گوارش؟

تمام بادهای شکم طبیعی نیستند. بیماری در لوله های گوارش ممکن است باعث ایجاد باد شکم شود. از این رو احتمالا این اتفاق نشان دهنده ی بروز مشکلی در سلامتی سگ ها باشد. طبق گفته ی کنل کلاب آمریکا، سوء جذب مواد مغذی می تواند گاز را در روده ی سگ ها افزایش دهد.

 بعضی از سگ ها ممکن است بیشتر مستعد شرایط خاص باشند. نژادهای باکسر و فرنچ بولداگ ها بیشتر احتمال دارد که به کولیت اولسراتیو هیستیوسیتی مبتلا شوند. نژادهای ویتن تریر و یورکشایر تریر احتمالا بیشتر از بیماری های التهابی روده رنج می برند.

 

انگل ها و باکتری ها

والدین حیوانات خانگی همچنین باید مراقب انگل ها و سایر باکتری های موجود در روده ی کوچک هم باشند که این ها باعث نفخ شکم می شوند. سگ ها غیر از گاز زیاد، ممکن است از استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال و دل درد نیز رنج ببرند.

مراقب علائم باشید. اگر سگ شما بیش از حد معمول گاز تولید می کند، اگر باد شکم او بدبو است یا علائم ناراحتی شکمی را نشان می دهد، توجه کنید که آیا اخیرا تغییراتی در رژیم غذایی او ایجاد کرده اید یا خیر. اگر چنین تغییری ایجاد نشده نبود، بهتر است هنگام بروز این علائم با دامپزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.