سگ, سلامتی و بیماری ها

آب‌ سیاه در سگ‌ ها

آب‌سیاه در سگ‌ها

آب سیاه در سگ ها

. بیماری آب‌ سیاه در سگ‌ ها زمانی رخ می دهد که مایع اضافی نتواند از چشم خارج شود.
. دو نوع آب سیاه در سگ ها وجود دارد: آب سیاه اولیه و آب سیاه ثانویه.
. اگر آب‌ سیاه در سگ‌ ها را درمان نکنید، منجر به کوری برگشت نا پذیر می شود.
. آب سیاه فقط با درمان دارویی معالجه نمی شود اما با مصرف روزانه دارو، کنترل می شود.
افراد زیادی در مورد آب سیاه انسان ها شنیده اند اما آیا می دانستید که سگ ها هم می توانند به این بیماری دچار شوند؟ این بیماری دردناک چشم در برخی سگ ها، ژنتیکی است در حالیکه در سگ های دیگر به خاطر جراحت یا بیماری زمینه ای است.
بسیاری از سگ هایی که آب سیاه دارند، در نهایت، یکی از چشم ها یا هر دو چشم آن ها کور می شود، بنابراین تشخیص و درمان سریع این بیماری، اهمیت دارد.

 

آب سیاه سگ چیست؟

در حالت عادی، اتاقک پیشین در چشم سگ، میان سطح درونی عنبیه و قرنیه قرار دارد که با مایعی به نام زلالیه پر شده است. ساختاری به نام جسم مژگانی که پشت عنبیه قرار دارد، این مایع را تولید می کند.
همانطور که جسم مژگانی به تولید زلالیه ادامه می دهد، مایع اضافی از زاویه ای به نام زاویه قرنیه- عنبیه ای خارج می شود. این توازن، سطح مایع درون چشم را حفظ می کند و از ثابت باقی ماندن فشار درون چشم، اطمینان حاصل می کند.
آب سیاه وقتی در چشم های سگ ایجاد می شود که مایع اضافی به خاطر مشکلاتی در زاویه تصفیه، نتواند ار چشم خارج شود. وقتی مایع جمع شود، فشار درون چشم زیاد می شود. این فشار منجر به ایجاد درد و آسیب به شبکیه و عصب بینایی چشم سگ می شود و در نهایت اگر درمان نشود، منجر به کوری می شود.

 

انواع آب سیاه در سگ ها

دو نوع آب‌ سیاه در سگ‌ ها وجود دارد: آب سیاه اولیه و آب سیاه ثانویه. این بیماری، ارثی است و معمولاً در سگ های اصیل ایجاد می شود. آب سیاه اولیه معمولاً در هر دو چشم ایجاد می شود اما بیماری در یکی از چشم ها، زودتر از دیگری پیشرفت می کند.
آب سیاه ثانویه به خاطر بیماری زمینه ای یا جراحتی ایجاد می شود که مانع تخلیه زلالیه (مایع) شوند که در هر نوع سگ ایجاد می شود اما برخی سگ ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی هستند که منجر به این بیماری می شوند. در این نوع، هر دو چشم یا یکی از آن ها، تحت تأثیر قرار می گیرند.

 

علائم آب سیاه در سگ ها

آب سیاه در هر دو چشم یا در یکی از چشم ها ایجاد می شود. آب سیاه حاد، سریع تر پیشرفت می کند و صاحب سگ، فوراً متوجه علائم می شود. علائم اولیه آب سیاه در سگ های مبتلا به آب سیاه شدید، اغلب نا محسوس هستند و صاحب سگ شاید آن ها را نادیده بگیرد.
همانطور که بیماری پیشرفت می کند، صاحب سگ باید به علائم زیر توجه کند:
. چپ نگاه کردن
. قرمزی و سوزش چشم
. پنجه کشیدن یا مالیدن صورت با دست
. تورم رگ های خونی درون چشم
. ریزش اشک از چشم
. قرنیه تیره یا به رنگ آبی
. تورم مردمک چشم
. مردمک گشاد
. تغییرات رفتاری مثل رخوت و کج خلقی
. از دست دادن بینایی

 

علت آب سیاه در سگ ها چیست؟

آب سیاه اولیه به خاطر ناهنجاری ارثی در نژاد های خاصی ایجاد می شود. در برخی از انواع آب سیاه اولیه، نقصی در شکل زاویه قرنیه- عنبیه ای وجود دارد که مانع تخلیه مایع اضافی می شود.
در موارد دیگر، افزایش ترکیبات غیر عادی در چشم، جریان مایع را کند می کند. این مشکلات، ژنتیکی هستند و بیشتر در نژاد های زیر ایجاد می شوند:
. کوکر اسپانیل
. باست هاند
. بیگل
. هاسکی
. گریت دین
. جک راسل تریر
آب سیاه ثانویه به خاطر هر جراحت یا بیماری زمینه ای که منجر به کاهش تخلیه مایع و افزایش فشار درون چشم بشوند، ایجاد می شود. علل رایج آب سیاه ثانویه شامل آسیب به چشم، تومور ها، آب مروارید های پیشرفته، التهاب مشیمیه (تورم در چشم) و جا به جایی عدسی ها است که مانع زاویه تصفیه می شوند. این بیماری ها در سگ هایی از هر نژاد، ایجاد می شوند.
آب سیاه ثانویه معمولاً فقط روی یک چشم، اثر می گذارد، گرچه ممکن است در برخی موارد، روی هر دو چشم هم اثر بگذارد.

 

تشخیص آب سیاه در سگ ها

اگر آب‌ سیاه در سگ‌ ها درمان نشود، منجر به کوری برگشت نا پذیر می شود، بنابراین اگر سگ شما علائمی از این بیماری نشان داد، فوراً نزد دامپزشک بروید.
دامپزشک، علاوه بر معاینه جسمی و تست چشم، برخی از آزمایشات زیر را برای کمک به تشخیص آب سیاه، تجویز می کند.

 

دانگ سنجی:

دامپزشک شما از ابزار خاصی به نام دانگ سنج برای اندازه گیری فشار درون چشمی( آی او پی) هر یک از چشم های سگ، استفاده می کند. این کار، ترسناک به نظر می رسد چون ابزار باید به قرنیه فشار بیاورد تا اندازه گیری انجام شود، اما قبل از آن، قطره بی حس کننده به داخل چشم سگ می ریزند تا درد را حس نکند.

اغلب، این اندازه گیری را از هر دو چشم می گیرند و با هم مقایسه می کنند تا مشخص شود که آیا فشار در هر دو چشم یا یکی از آن ها، زیاد است یا نه.

 

اندازه گیری و معاینه زاویه اتاقک جلویی چشم:

دامپزشک از عدسی های خاصی استفاده می کند، آن ها را در قرنیه سگ شما می گذارد تا زاویه قرنیه- عنبیه ای چشم آسیب دیده را ببیند. این کار به دامپزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا زاویه، ناقص شده است( آب سیاه اولیه) یا مسدود شده است. این تست را باید دامپزشک متخصص چشم انجام دهد، چون به تجهیزات خاصی نیاز دارد.

 

آزمایش خون:

در برخی موارد، بیماری زمینه ای مربوط به ساختار بدن، منجر به آب سیاه ثانویه سگ ها می شود. دامپزشک شما، چکاپ کاملی از جمله آزمایش تعداد گلبول خون و ترکیب بیو شیمی برای تشخیص و رسیدگی به مشکل زمینه ای، تجویز می کند.

 

درمان آب سیاه سگ ها

آب سیاه حاد که سریع پیشرفت می کند، مورد اورژانسی است و برای حفظ بینایی سگ شما، باید سریع درمان شود. شاید نیاز باشد که سگ شما را بستری کنند، بنابراین دارو هایی به آن ها می دهند و فشار داخل چشمی را به طور مکرر، بررسی می کنند.
مجموعه ای از داروهای موضعی و درون وریدی برای کمک به پائین آوردن سریع فشار درون چشمی، استفاده می شوند. وقتی بحران اولیه کنترل شود، سگ شما را احتمالاً مرخص می کنند و دارو هایی نگهدارنده به آن ها می دهند.

 

دارو هایی برای آب سیاه سگ

آب‌ سیاه در سگ‌ ها فقط با درمان دارویی معالجه نمی شود اما با مصرف روزانه دارو، کنترل می شود. هدف درمان دارویی، افزایش خروج مایعات، کاهش فشار درون چشمی و تأخیر در زمان کوری است.
دامپزشک شما ممکن است برخی از دارو های زیر یا همه آن ها را برای کنترل آب سیاه سگ شما تجویز کند:
آنالوگ های پروستاگلادین. آنالوگ های پروستاگلادین موضعی مثل قطره چشم لاتانوپروست با افزایش جریان مایعات( زلالیه) به کاهش فشار درون چشمی، کمک می کند. این دارو ها معمولاً به عنوان قطره چشم تجویز می شوند که یک بار یا دو بار در روز، استفاده شوند.
داروهای مهار کننده آنزیم کربونیک آنیدراز. این دارو ها تولید زلالیه را کاهش می دهند، بنابراین مایع کمتری در چشم جمع می شود. آن ها معمولاً به عنوان قطره چشم موضعی تجویز می شوند که باید ۳-۲ بار در روز، استفاده شوند.
مسدود کننده های گیرنده بتا. مسدود کننده های موضعی گیرنده بتا، برای کاهش تولید زلالیه و کاهش فشار درون چشمی، تجویز می شوند. این قطره چشم ها معمولاً برای درمان، کافی نیستند و اغلب در کنار دارو های دیگر تجویز می شوند.

 

جراحی آب سیاه سگ ها

در برخی موارد، برای باز کردن زاویه تصفیه یا کاهش تولید مایعات، چشم آسیب دیده را جراحی می کنند. این فرآیند ها بیشتر در مواردی از آب سیاه اولیه در امید به حفظ بینایی، انجام می شوند. این نوع جراحی را معمولاً دامپزشک متخصص چشم انجام می دهد.
موارد شدید آب سیاه به جراحی جدا کردن چشم، نیاز دارد. به این فرآیند، در آوردن کره چشم می گویند. اگر درمان دارویی تأثیر نداشت یا کوری برگشت ناپذیر رخ داد، این جراحی را انجام می دهند. بسیاری از سگ ها به داشتن یک چشم، عادت می کنند. جدا کردن چشم بیمار و دردناک، نیز به طرز قابل توجهی کیفیت زندگی سگ را بهتر می کند.

 

هزینه کلی درمان آب سیاه سگ

هزینه درمان آب سیاه، متغیر است و به نوع آب سیاه و شدت ان، بستگی دارد. آب سیاهی که در خانه با دارو های موضعی کنترل شود، درمان نسبتاً ارزانی است.
صاحبانی که جراحی با دامپزشک متخصص چشم را انتخاب می کنند، باید هزاران دلار برای این نوع فرایند درمانی، پرداخت کنند.

 

نحوه جلوگیری از آب سیاه سگ ها

در برخی سگ ها با آب سیاه اولیه، بیماری بالینی تا دوران پیری پیشرفت نمی کند. در این موارد، شروع مصرف داروهای پیشگیری کننده قبل از شروع علائم، به تأخیر در شروع بیماری بالینی کمک می کند. اگر این نوع اقدامات پیشگیرانه، انتخاب خوبی برای سگ شما باشد، دامپزشک در تشخیص آن به شما کمک می کند.
سگ های مبتلا به آب سیاه اولیه، نباید در برنامه های تولید مثل استفاده شوند، چون این نوعی بیماری ارثی است. در برخی نژاد ها مثل بیگل، تست غربالگری ژنتیکی برای کمک به تشخیص حامل بالقوه، وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.